Binance Bu Ülkeden de Darbe Aldı: Erişim Engellenecek!

Filipinler SEC, küresel kripto para borsası Binance’e yerel erişimi engellemek için harekete geçti. SEC, Binance’i uygun lisanslar olmadan yatırım ürünleri sunmakla suçluyor. Düzenleyici kurum, Filipinli yatırımcılara Binance pozisyonlarını tasfiye etmeleri için 3 aylık bir süre verdi.

Binance’a bir darbe de Filipin’den geldi

Filipinler Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Binance’a yerel erişimi kısıtlamayı amaçlayan kontrolleri uygulamaya koydu. Bu adım, Binance’in bölgedeki yasadışı faaliyetlerine ilişkin endişelere yanıt olarak geldi. SEC’in 25 Mart tarihli bir yayını, düzenleyicinin Filipinler’deki kullanıcıların Binance’in web sitesine ve ticaret platformlarına ulaşmasını önlemek için Ulusal Telekomünikasyon Komisyonu’na (NTC) verdiği dilekçeye atıf yapıyor. SEC Başkanı Emilio B. Aquino, bu hamleyi Filipinli yatırımcıları korumak için gerekli olarak yorumladı. Ayrıca, platformun hala açık olmasının fonlarını kaybetme tehdidini temsil ettiğine dikkat çekti.

Binance ayrıca SEC tarafından, gerekli niteliklere sahip olmadan kaldıraçlı ticaret hizmetleri ve kripto tasarruf hizmetleri gibi yatırım ürünleri sağlamakla suçlanıyor. Düzenleyici, bu tür uygulamaların Menkul Kıymetler Düzenleme Kanunu’nu ihlal ettiğini iddia ediyor. SEC, kullanıcıların Binance’teki pozisyonlarını tasfiye etmeleri için 3 aylık bir süre tanıdı. Bu şekilde yatırımcıları korumayı amaçlıyor. Ayrıca SEC, Google ve Meta da dahil olmak üzere büyük teknoloji şirketlerinden engelleme talep etti. Bu bağlamda, Filipinler’deki insanlara Binance ile ilgili reklamları engellemelerini istedi. Böylece, ülkedeki kripto para borsasının operasyonları üzerindeki ilmiği daha sıkı hale getirdi.

Binance, 3 Altcoin İçin Delist Duyurusu Yaptı! Bazı İşlemleri ise Durduruyor

Binance ve CEO’su Büyük ABD Mahkeme Kararında Para Cezasına Çarptırıldı

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Binance, dünyanın dört bir yanındaki yetkililerin incelemesiyle karşı karşıya. Filipinler otoritesinin son hamlesi de Binance için bir başka düzenleyici engeller dizisi. Aralık 2023’teki önemli bir yasal gelişmede, bir ABD mahkemesi Binance’in 2,7 milyar dolar ve eski CEO’su Changpeng Zhao’nun (CZ) Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’na (CFTC) 150 milyon dolar ödemesi gerektiğine karar verdi. Karar, Mart 2023’te CFTC’nin başlattığı yasal anlaşmazlığı sona erdirdi. CFTC, Binance’i federal yasalardan kaçmak ve ABD’de yasadışı bir türev borsası işletmekle suçluyordu.

Bu arada, CZ liderliğinin saltanatı, Kasım ayında ABD Adalet Bakanlığı, Hazine Bakanlığı ve CFTC ile yapılan bir anlaşmanın ardından istifa etmesiyle sona erdi. O gün Changpeng Zhao, birkaç sivil suç ve bir cezai suçtan suçlu olduğunu kabul etti. Aynı zamanda mahkeme, kara para aklama suçlamalarıyla ilgili cezasını 30 Nisan’a kadar erteledi. Kendisi 175 milyon dolarlık bir kefaletle serbest kalmaya devam ediyor. Bu tür olaylar, Binance’in tüm dünyadaki tüm operasyonlarını ve stratejilerini etkileyen derin düzenleyici incelemeye işaret ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x