Müjde Ar’dan Deniz Gezmişli oyunculuk dersi

Sanat hayatında 50’nci yılını dolduran Müjde Ar Odatv’ye verdiği özel röportajda oyunculuğa başladığı gün annesi ile yaşadığı Deniz Gezmiş anısını anlattı.

Almanya’nın en önemli film festivalleri arasında yer alan ve bu yıl 35’nci kez sinemaseverler ile buluşan Münih Türk Film Günleri’nin açılışı önceki gün “Şalvar Davası” filminin gösterimi ile Royal Filmpalast’ta gerçekleştirdi.

Etkinliklerinde Türkiye’deki birçok toplumsal konuya dikkat çeken Münih Türk Film Günleri, bu yıl “Kadın” konusunu ön plana çıkardı ve gecenin onur konuğu Şalvar Davası filminin başrol oyuncusu Müjde Ar oldu.

Gecenin açılış konuşmasını Münih Türk Film Günleri Ekibinden Esra Şahin ile Erkan Taşkıran Türkçe ve Almanca olarak yaptı. Münih Belediye Başkanı Verena Dietl’in de katıldığı gecede Dietl yaptığı konuşmada festivale gösterilen ilgiden dolayı emeği geçenlere teşekkür ederken Türk ve Alman kültürünün bir araya gelmesinden dolayı çok memnun olduğunu belirtti.

Müjde Ar ödülü annesi ve kız kardeşine hediye etti…

Kendisine verilen ödül ile ilgili Odatv’ye özel açıklamalarda bulunan Müjde Ar; “Sinemaya merhaba diyeli 50 yıl olmuş. Ödül için beni aradıklarında ben bile zamanın nasıl geçtiğinin farkında değildim doğrusu. Bu ödülün benim çok farklı bir anlamı var. Biliyorsunuz ben Aysel Gürel’in kızıyım. Deli Aysel’in beni oyunculuğa teşviki çok önemliydi. Ben aynı zamanda tiyatro sanatçısı Mehtap Ar’ın ablasıyım. Oyunculuk maceramız bizim iki kardeşin de tiyatro kulislerinde, dekor sandıklarında uyuyarak başladı. İlk defa altı yaşında tiyatroda profesyonel oyunculuğa başladım. Kız kardeşimin de en büyük sevdası tiyatroydu. Bu ödülde üç kadının emeği var. Aysel Gürel – Mehtap Ar ve benim. Üçümüz zaten ayrılmaz bir bütündük. Bu ödülü annem ve kız kardeşim dahil tüm kadınlar adına alıyorum. Acı çeken, şiddet gören, haklarını alamayan bütün güzel kadınlara ithaf ediyorum” dedi.

Deniz Gezmişlerin asıldığı gün…

Müjde Ar oyunculuğa başladığı gün ile ilgili ilginç bir anısını da anlattı. “Benim oyunculuğa başladığım tarih Deniz Gezmişlerin asıldığı gecedir bir anlamda. Annem haberi aldığında ağlamaya başladığında ben de ağladım. Annem beni aynanın karşısına götürdü. Dedi ki bak bugünü unutma ve ağlamanı da kesme. Ağlayarak kendini seyret. Bu benim için aslında hem bir hayat dersi hem de oyunculuk dersiydi”

Müjde Ar geceye eşi Ercan Karakaş ile katıldı.

Ödül gecesine Müjde Ar’ın eşi, Kültür eski Bakanı ve CHP Genel Başkan Yardımcılarından Ercan Karakaş’ta katıldı. Sanat ile siyasetin iç içe olduğunu belirten Karakaş; “Bugün sanat ile ilgili, film ile ilgili buradayız. Ama sanatta siyasettir aslında. Görüyorsunuz çok güzel bir kalabalık var. Buradaki insanlarımız da özlüyorlar iyi sinemaları, iyi filmleri, iyi oyuncuları. O yüzden çok farklı, çok güzel bir gün. Çok mutluyuz. Eşim ile birlikte Münih’i çok seviyoruz. Seçimlere gelecek olursak. Yirmi yıldır demokrasiden uzak, halktan uzak, gerçeklerden uzak, ekonomik ve geçim sıkıntısı ile dolu bir Türkiye vardı. Bu ülkede büyük bir huzursuzluk yarattı. Şimdi Türkiye’nin yolu açıldı. Cumhuriyet Halk Partisi birinci parti oldu. Türkiye için Türkiye’de yaşayan insanlar için çok iyi bir gelişme oldu. Bundan sonrasında her şey çok daha güzel olacak” dedi.

Deniz Gezginci- Münih

Odatv.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x