ÖZEL | Yılmaz Vural, Milli Takım’daki Semih Kılıçsoy krizini yorumladı! ‘Eğer dediyse bir daha gelmesin’

Şu anda Menemen FK’yı çalıştıran tecrübeli teknik direktör Yılmaz Vural, Skorer’e özel açıklamalarda bulundu.

Milli Takım’ın Avusturya’ya 6-1 yenildiği maçı değerlendiren Yılmaz Vural, Semih Kılıçsoy krizine de değindi. 

Yılmaz Vural’ın açıklamaları şu şekilde:

“İki tane hazırlık maçı oynandı ve bunların sonuçları eleştiriliyor. İlk maç biraz daha olumluydu. İkinci maçta sonuçta 6-1’lik skor çok kabul edilebilir bir sonuç değil. Hazırlık maçı bile olsa. Ama şöyle bakmak lazım; Daha 3-4 gün öncesine kadar Montella çok iyi bir antrenörken 4 gün sonra çok kötü bir antrenör diye yorumlamak doğru olmaz. Genelde takım hücuma çıkarken top kaptırıyor maalesef Türkiye’deki en kötü hastalık bu. Futbol yüzde 65 duran toplardan gol yersiniz der. Yüzde 20 siz atağa çıkarken kaptırdığınız toplar gol olur. Yüzde 15’te oturmuş bir savunmada rakibin kendi becerisi ile size attığı goldür. Milli takımın yediği goller böyle goller değil. Bunları çözmek mümkün.”

‘KULÜP TAKIMI DEĞİL’

“Şimdi gençlik var deniliyor ama ben futbolda gençlik yaşlılık diye ayırmayı çok doğru bulmuyorum. 42 yaşında da bir insan futbol oynayabiliyor artık. Önemli olan tasarlanan şeyin sahada uygun hale gelip gelmediğidir. Milli takım bunu maalesef bu hazırlık maçlarında sahaya yansıtamadı. Tabii kadroda değişiklikler oluyor, milli takımın çok genç bir yapısı var. Adama sorarlar o zaman niye gençleri seçiyorsun daha olgunları niye seçmedin burası kulüp takımı değil ki. Uzun yıllar bu nesille oynayacağım diye bir şey yok. Kim o anda bu işi doğru yapıyorsa yaşına başına bakmadan bir kadro oluşturulur.”

‘BUNUN ERKEN OLMASI İYİ OLDU’

“Bunun erken olması iyi oldu. Çözümler düşünülür ve bir musibet bin nasihatten daha iyidir derler. Bu mağlubiyetin erken olması, çözümler adına, takımı daha pozitif yönlendirmek adına neden olabilir. O yüzden fazla abartmamak lazım. Bakalım Avrupa Şampiyonası’nda ne olura bakalım. Grupta Gürcistan, Çekya, Portekiz var. Tabii Portekiz burada favori gözüküyor ama onların da kadroları yaşlandı artık. Dolayısıyla şansımız var. Önemli olan turnuvaya konsantre olmak, hazırlık maçlarına eyvah demek doğru olmaz.”

‘EĞER DEDİYSE BİR DAHA GELMESİN’

“Semih Kılıçsoy’a en son yapılan tavır tartışılıp duruluyor. Adamı getirdin sonra niye yolladın derler falan gibi. Hoca da izah etmeye çalışıyor. Bu konu gündemi bayağı meşgul etti. Burası milli takım. Antrenör böyle uygun görmüşse ne var yani? Ne oluyor bu namus davası mı? Ümit Milli Takım mahalle takımı mı? Kendi yaş gruplarının oynadığı bir takım. Daha bir dakika bu çocuk pırıl pırıl bir oğlan. Beni buradan alın götürün ben burada durmak istemiyorum dediği söyleniyor. Eğer bu lafları dediyse onu alıp götürsünler, bir daha da gelmesin. Burada ufacık bir konuda antrenörü bu kadar yıpratmanın bir alemi yok. Adamın bütün konsantrasyonunu bozuyorlar. Denildiği gibi bir menajer tavsiyesi ile bu işi yaptıysa ama o zaman Montella’nın orada 1 dakika durmaması lazım. Ancak bunun dışında onun bu davranışına böyle tepki göstermenin de bir alemi yok.”

‘KALECİDEN YANA SIKINTIMIZ OLDUĞUNU DÜŞÜNMÜYORUM’

“Kaleciden yana sıkıntımız olduğunu düşünmüyorum. Yetersiz değiller. Futbolda bazen bazı şeyleri anlatamazsınız. Bu milli maça da böyle bakmanız lazım. Her olumsuz sonuçta eyvah mantığına girmememiz lazım. Milli maçları hazırlık maçı diye de ayırmamak lazım. Senede kaç maç oynuyorsunuz zaten. İnsanlar fikir sahibi oluyor bu sefer de acımasızca eleştiriyorlar. Bu arada ben şunu deneyeyim bunu deneyeyim derken , tamam dene ama, denerken de çok aşırıya kaçma. Sanırım Montella’da bu konuda bir dahaki hazırlık maçlarında daha farklı davranır. Bu 6-1’lik sonuçta hocayı farklı eleştirmemiz gerektiğini düşünüyorum. Buraya kadar gayet iyi sonuçlar ve oyunlarla gelmiş. Ancak futbol böyle bir oyun çok iyi oynayan her zaman kazanmıyor. Burada acımasız eleştiriyi bir kenara koyup milli takımı hem ruhsal hem fiziksel bu turnuvaya hazırlamamız lazım. Çünkü orada küçükte olsa bir avantajımız var. Evimizde oynayacağız. Stadyumu Türkler dolduracak, bu da bir avantaj.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x